NARODOWE CZYTANIE „PRZEDWIOŚNIA” W KOLBUSZOWEJ

Jak co roku Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej w partnerstwie z Liceum Ogólnokształcącym im. Janka Bytnara zorganizowała na Kolbuszowskim Rynku „Narodowe Czytanie”. Zaproszeni goście, reprezentujący różne środowiska świata polityki, kultury i edukacji czytali wybrane fragmenty powieści. Czytano od godz. 10.00 do godz. 15.00. Narodowe Czytanie rozpoczęły uczennice III klasy LO Karolina Gul i Paulina Kopeć przedstawiając utwory: „Bogurodzica” i „Do matki Polki” Adama Mickiewicza. Utwory te wybrano z „Antologii Niepodległości”, przygotowanej do czytania podczas obchodów jubileuszowego roku. Prezentuje ona powstałe na przestrzeni wielu wieków 44 utwory, zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej. Wiersze „Pieśń o domu” Marii Konopnickiej i „Mazowsze” Kamila Krzysztofa Baczyńskiego zaprezentowały uczennice II klasy LO Paulina Ligęza i Małgorzata Urban. Wybrane fragmenty „Przedwiośnia” czytali kolejno:

• Ks. Lucjan Szumierz Proboszcz Kolegiaty Kolbuszowskiej,
  • Barbara Żarkowska Starostwo Powiatowe,
  • Dorota Frankiewicz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kolbuszowej,
  • Mieczysław Burek Przewodniczący Rady Powiatu,
  • Stanisław Stec Sekretarz Powiatu,
  • Małgorzata Mokrzycka-Kwaśnik Skarbnik Powiatu,
  • Jan Zuba Burmistrz Kolbuszowej,
  • Stanisław Zuber Skarbnik Kolbuszowej,
  • Bożena Jagodzińska Stowarzyszenie Współpracy z Zagranicą „Kolbuszowa bez granic”,
  • Krzysztof Matejek Sekretarz Kolbuszowej,
  •  Dorota Rabczak Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Kolbuszowej,
  • Katarzyna Cesarz  Kustosz Muzeum im. Kard. Adama Kozłowieckiego w Hucie   Komorowskiej,
  • Grażyna Pełka Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej,
  • Dariusz Fus Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Kolbuszowej,
  • Maria Opalińska wieloletni emerytowany bibliotekarz Filii w Weryni,
  • Zofia Winiarczyk wieloletni emerytowany bibliotekarz MiPBP w Kolbuszowej,
  • Mirosław Kaczmarczyk historyk, wieloletni Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Kolbuszowej,
  •  Barbara Szafraniec Redaktor Naczelna „Ziemi Kolbuszowskiej”,
  • Paweł Michno Prezes Kolbuszowskiego Klubu Turystycznego „Salamandra”,
  •  Marian Piórek Zastępca Regionalnego Towarzystwa Kultury im. J.M. Goslara w Kolbuszowej,
  • Jerzy Sitko Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Kolbuszowej,
  • Mirosław Karkut Dyrektor Zespołu Szkół w Widelce,
  •  Karol Wesołowski historyk, absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Wszystkim osobom czytającym oraz tym, którzy przyczynili się do przeprowadzenia Narodowego Czytania, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej serdecznie dziękuje.

• Data aktualizacji: 2018-09-22 14:15