Liczba książek: 10562 woluminów (stan na dzień 31.12.2023)
Lit. piękna dla dorosłych: 4328
Lit. dla dzieci i młodzieży: 3926
Lit. popularno-naukowa: 2308
Bibliotekarka: Maria Styczyńska
Adres: Werynia 98, 36-100 Kolbuszowa
Telefon: (17) 22 71 823
W Bibliotece w Weryni odbyło się już ostatnie spotkanie w ramach projektu „Bądź pracowity jak pszczoła! Razem z biblioteką kreatywnie poznawaj świat przyrody”.
Projekt realizowała MiPBP w Kolbuszowej (Filia Werynia wraz z Filią Bukowiec). Na realizację projektu biblioteka uzyskała dofinansowanie w ramach konkursu „Akademia Kreatywności 2024” ze środków Regionalnej Fundacji Rozwoju „SERCE”.
Wszyscy uczestnicy na początku spotkania wykonali pracę plastyczną w postaci pszczółkowych opasek. Później zostało już tylko wesołe świętowanie. Podczas zabawy Zgaduj – zgadula można było sprawdzić swoją wiedzę na temat pszczelarstwa. Powstały również piękne rysunki ukazujące świat pszczół wykonane na chuście animacyjnej.
Zwieńczeniem spotkania było wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz drobnych upominków wszystkim uczestnikom oraz słodki poczęstunek.
Był to czas integracji i świetnej zabawy. W trakcie wszystkich spotkań mieliśmy możliwość przenieść się w świat pszczół. Zdobyliśmy fachową wiedzę dzięki warsztatom z profesjonalnym pszczelarzem. Budowaliśmy Hotele dla pszczół. Powstały piękne balonowe pszczółki oraz relaksowaliśmy się za pomocą bajki terapeutycznej.
Wszystkim uczestnikom projektu dziękujemy za to, że razem z biblioteką zechcieli poznawać świat przyrody.
Miód kojarzy nam się z zapachem lata, kwiatami i ciepłem, które możemy zamknąć w słoiku. Miód leczy, daje odporność i smakuje wyśmienicie. Jest miód spadziowy, gryczany, lipowy, wielkokwiatowy, mieszany. Na pewno musi być słodki. Zastosowań miodu jest ogrom. Można go wykorzystywać na wiele sposobów m. in z miodu są wyrabiane leki, kremy. Miód możemy dodać do herbaty lub wody.
Zajęcia grupowe poprowadził dla dzieci w tym dniu czynny Pszczelarz p. Bogdan należący do Rejonowego Koła Pszczelarzy w Rzeszowie. Opowiedział on o życiu, rozwoju i pracy pszczół. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się, skąd w ulu bierze się wosk, miód i w jaki sposób pszczelarz go pozyskuje i do czego służą takie tajemnicze sprzęty jak podkurzacz czy podkarmiaczka. W ramach zajęć każde dziecko wykonało ramkę oraz świeczkę z węzy pszczelej korzystając z własnej kreatywności oraz
Podczas warsztatów pszczelarz zaprezentował ul pszczeli, jego wnętrze, opowiedział o życiu i rozwoju rodziny pszczelej. Został również zaprezentowany strój ochronny do pracy przy pszczołach, który uczestnicy spotkania mogli przymierzyć. Dzieci dowiedziały się co to jest wosk, propolis i pierzga.
Podczas zajęć dzieci obserwowały żywe pszczoły, które pod nadzorem Pszczelarza mogły pooglądać z bliskiej odległości a nawet poczuć jej łaskotanie na ręce. Uczestnicy dowiedzieli się jak wygląda podział ról i organizacja życia w pszczelej rodzinie. Poznali zasady bezpiecznego kontaktu z owadami oraz nauczyły się odróżniać pszczołę od osy.
Słodka niespodzianka czekała na zakończenie warsztatów. Degustacja pysznego miodu prosto z pasieki cieszyła się dużym zainteresowaniem.
Kulminacyjnym punktem spotkania było zamykanie w bańce. Była to ciekawa atrakcja, która zaskoczyła dzieci. Każdy z uczestników mógł oglądać otoczenie ze środka mydlanej bańki. Całej zabawie towarzyszyło wiele pozytywnych emocji i dużo radości. Dzieci mogły poczuć się jak pszczoły w kokonie.
Dziękujemy p. Bogdanowi za wspaniałą wizytę, poświęcony nam czas oraz przekazanie swojej wiedzy i doświadczenia oraz przeprowadzenie ciekawych zajęć. To był niesamowity dzień pełen nauki i zabawy.
PLAN WAKACYJNYCH ZAJĘĆ – BIBLIOTEKA WERYNIA
02-07 Rozpoczęcie zajęć wakacyjnych w bibliotece.
Wspólne zabawy na świeżym powietrzu
03-07 Warsztaty plastyczne z magiczną folią
Wielkoformatowa powierzchnia do malowania – zajęcia dla dzieci i rodziców.
04-07 Warsztaty techniczne – Papieroplastyka – tworzenie organizerów
09-07 Warsztaty literacko-plastyczne „Wierszem malowane”
10-07 Gry planszowe dla każdego
11-07 Warsztaty sportowo – edukacyjne „Zgaduj i naśladuj”
Zajęcia poprowadzi zaproszony gość
16-07 Warsztaty edukacyjno-florystyczne „Nasz Ekosystem”
Zajęcia we współpracy z florystką p. Agnieszką Blat-Sito
17-07 Warsztaty etnograficzno – lasowiackie „Tradycje w naszej kulturze”
Zajęcia we współpracy z KGW Werynia
18-07 Warsztaty kreatywne „ Sprytny sposób by śmieć stał się skarbem”
Latające DIY - zajęcia dla dzieci i rodziców
23-07 Warsztaty owocowo-warzywne. „Kuchcikowo – Koktajlowy zawrót głowy” Zajęcia we współpracy z KGW Werynia
24-07 Warsztaty manualno-techniczne „Parasol szczęścia”
25-07 Zakończenie zajęć w bibliotece. Niespodzianka dla uczestników zajęć.
Filia w Bukowcu i Weryni MiPBP w Kolbuszowej będzie realizować projekt w ramach konkursu Akademii Kreatywności 2024 o nazwie „Bądź pracowity i mądry jak pszczoła! Razem z biblioteką kreatywnie poznawaj świat przyrody”.
Będzie to cykl warsztatów o tematyce pszczelarskiej połączonych z elementami arteterapii oraz bajkoterapii. Chcemy zainteresować dzieci tematem ochrony środowiska naturalnego oraz zależności istnienia człowieka od świata przyrody.
Zapraszamy do zapisów na warsztaty. Szczegóły w Bibliotekach.
Już dziś zapraszamy nie tylko najmłodszych czytelników do świętowania Dnia Dinozaura 26 lutego.
Jakie znaczenie ma słowo „dinozaur”? Większość ludzi wyobraża go sobie jako wielkie i groźne zwierzę o długich nogach i ostrych zębach. Nazwy dinozaur użył w 1841 r. Richard Owen. Był przekonany, że kości , które wówczas znaleziono to skamieniałe kości zwierząt nieznanego gatunku. Wymyślił on dla nich nazwę „Dinosauria” co oznacza z greckiego „straszne jaszczury” .
Spotkanie Młodych Czytelników
W dniu 19 marca odbyło się kolejne spotkanie Młodych Czytelników. Dziewczynki opowiadały o literaturze jaką przeczytały podczas ferii zimowych. Forma i treść wybranych książek odpowiadała gustom czytelniczek, a ich wartość edukacyjna dostarczyła im wiele cennych informacji. Dziewczynki cieszyły również wyjątkowo przedstawione przygody, gdzie autorzy w rozmaity sposób ukazują życie bohaterów i otaczającego ich świata. Młodzieżowe historie o pierwszych miłościach i nastoletni bunt to również tematy, które pojawiały się w czytanych książkach.
Pasja czytania i tym razem połączona została z grami i zabawami. Rozstrzygnięta została rywalizacja między dziewczynkami w grach planszowych, które stworzyły wraz z przyjaciółmi podczas ferii zimowych. Na koniec wszystkie młode czytelniczki, które uczęszczają na spotkania otrzymały tym razem jednakowe egzemplarze książki Barbary Gawryluk „Zuzanka z pistacjowego domu”. Na kolejnym spotkaniu które odbędzie się 12 kwietnia wspólnie będziemy rozmawiać i dzielić się swoimi wrażeniami z przeczytanej lektury.
W trakcie trwania spotkania zrodził się pomysł, aby następnego dnia POWITAĆ WIOSNĘ. Dziewczynki odwiedziły więc bibliotekę 20 marca. Porozmawialiśmy o zwyczajach związanych z pierwszym dniem wiosny i wykonaliśmy Marzannę.
29-01 Rozpoczęcie ferii zimowych w Bibliotece
Zasady bezpieczeństwa podczas ferii
Łamigłówki mądrej główki – GRY PLANSZOWE
30-01 Dzień rogalika – zajęcia kulinarne zorganizowane przy współpracy z KGW Werynia
Zajęcia ruchowe – rzut do celu i wielka śniegowa bitwa
31-01 „Zebrowy układ pasków” – zajęcia techniczne
01-02 „Krok za krokiem za niedźwiedziem” – zajęcia techniczno-manualne
02-02 Głośne czytanie dla Przedszkolaków połączone z zajęciami manualnymi „Misiowe kształty”
05-02 Chodzę do Biblioteki bo…? – tworzenie Lapbook’a – zajęcia techniczno-manualne
06-02 Bajki są dla każdego –teatrzyk Kamishibai
Niezwykłe historie – zajęcia plastyczne
07-02 Jak dokarmiać zwierzęta w zimie? „Świat w kolorze bieli” – zajęcia literacko-plastyczne
08-02 „Słodkie święto” – zajęcia kulinarne zorganizowane przy współpracy z KGW Werynia
Zakończenie ferii w Bibliotece
09-02 09-02 Zajęcia plastyczne dla przedszkolaków „Zimowa sceneria”
połączone z Głośnym czytaniem baśni „Pani zima” z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai
Dziś Dzień Kota. Wśród naszych najmłodszych Czytelników nie brakuje miłośników zwierząt, z tej okazji przygotowano wystawkę książek o kotkach.
Serdecznie zapraszamy do biblioteki. Przygotowano dla Was również niespodziankę - poznacie kocie ciekawostki schowane wśród książek na regałach, a jako bonus dla każdego kolorowanka z bajki 44 koty.
PS. Nie zapomnijcie o swoich Pupilach - życie bez kotów było by smutniejsze - bo kto dzieli z nimi życie wie o tym doskonale.
LITERACKIE PODSUMOWANIE ROKU DKK - WERYNIA
Działający Dyskusyjny Klub Książki przy MiPBP w Kolbuszowej – Filia w Weryni
cieszył się zainteresowaniem przez cały 2018 rok. Rozmowy pięcioosobowej kobiecej drużyny umila na każdym spotkaniu ciepła herbata i aromatyczna kawa, do których dodatkiem jest słodka przystawka. W tym okresie odbyło się 10 spotkań, na których omawiano wiele ciekawych pozycji zarówno z literatury polskiej jak i zagranicznej.