Czytelnicy Oddziału dla Dzieci i Młodzieży przygotowali przedstawienie Sąd nad Książką Inscenizacja odbyła się 11 października 2024 r. w ramach obchodów Nocy Bibliotek. Aktorzy wystąpili w strojach przygotowanych specjalnie na tę okazję.
W ciekawy sposób zainscenizowali rozprawę sądową, w której w roli oskarżonej wystąpiła Książka. Wszyscy świetnie odegrali swoje role. Serdecznie dziękujemy młodym aktorom. W role sędziego wcieliła się Klara. Oskarżycielką książki była Julita. Świadkami oskarżenia byli Karol i Kubuś. Rolę obrońcy przyjęła Amelka. Książki broniła Klaudia i Laurka. Rozprawę rejestrowała Ola. Nad porządkiem czuwała Izunia. W role książki wcieliła się Karolinka a lektorem była Gabrysia. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i pomoc w realizacji przedsięwzięcia. To był bardzo miły wieczór. Dziękujemy również widowni i wszystkim obecnym, którzy zdecydowali się spędzić z nami ten wieczór.
We wtorkowe popołudnie spotkaliśmy się w Bibliotece w Bukowcu na warsztatach pszczelarskich z cyklu " Bzyk, Bzyk lecimy do ula". Jest to projekt finansowany przez "Regionalną Fundację Rozwoju Serce". Na zajęciach tworzyliśmy pszczółki z balonów i bibuły. Rozwijaliśmy przy tym koordynację wzrokowo - ruchową, zdolności manualne a także cierpliwość i precyzję. Praca ta sprawiła dużo radości dzieciom. Bardzo serdecznie dziękujemy pani Halince za fachowe poprowadzenie warsztatów i słodki upominek dla uczestników zajęć. Zapraszamy do biblioteki po nowe pozycje książkowe i gry o tematyce pszczelarskiej.
Z wielką przyjemnością rozpoczynamy zajęcia z projektu „Wyobraźnia jest wspaniała – podróż po świecie pełnym emocji”.
Projekt realizuje MiPBP w Kolbuszowej. Na realizację projektu biblioteka uzyskała dofinansowanie w ramach konkursu „Akademia Kreatywności 2024” ze środków Regionalnej Fundacji Rozwoju „SERCE”.
Pierwsze spotkanie zatytułowane „Gotowi na wszystko – odkrywanie zainteresowań, pasji i talentów” przeprowadził pszczelarz - pan Bogusław Cieśla. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się kim jest pszczelarz, jak długo żyje królowa, jak długo żyją robotnice i jak długo żyją trutnie. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się co zbierają pszczoły i co to jest mleczko pszczele, obejrzeli pszczeli pyłek i odnajdywali królową na planszach.
Dzieci dowiedziały się jakich przyborów używa pszczelarz w codziennej pracy, dowiedziały się do czego służy odkurzacz do pszczół.
Podczas spotkania przeprowadzona została emocjonująca sesja zdjęciową w stroju pszczelarza.
Najwięcej radości sprawiło dzieciom zbijanie ramek pszczelich z użyciem gwoździków i młotków. Wszystkie dzieci były pracowite jak pszczółki.
Wykorzystując węzę pszczelą dzieci własnoręcznie wykonały świeczki i ozdobiły je kolorowymi tasiemkami. Na pamiątkę pracowitych warsztatów zwijane świeczki z unikalnym wzorkiem dzieci zabrały do swoich domów.
Pan pszczelarz nagrodził dzieci i pierwsze przybyłe po dzieci mamy częstując je miodem bezpośrednio z plastra.
Serdecznie dziękujemy panu pszczelarzowi za niezwykle pouczające i inspirujące spotkanie.
Najserdeczniej dziękujemy wszystkim dzieciom za obecność, zaangażowanie i pozytywną energię, którą ze sobą przynosicie.
Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu w ramach projektu w dniu 9 października 2024 roku o godzinie 16:00.
Za nami kolejne spotkanie w Bibliotece w Bukowcu z cyklu "Bądź pracowity i mądry jak pszczoła! Razem z biblioteką kreatywnie poznawaj świat przyrody". Tym razem były to zajęcia techniczne, na których budowaliśmy hotele dla pszczół. Najpierw dopasowywaliśmy drewniane elementy i szyszki do naszych domków. Kolejnym etapem było malowanie i dekorowanie. Była to świetna zabawa. Na koniec zajęć każdy z uczestników mógł zabrać swój domek ze sobą. Już dziś zapraszamy na kolejne warsztaty do biblioteki.
Bibliotekarze z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej wraz z bibliotekarzami 7 filii zainaugurowali w dniu dzisiejszym Narodowe Czytanie. Czytaliśmy fragment tegorocznej lektury tj. „Kordiana” Juliusza Słowackiego. W klimat epoki romantyzmu, w której żył i tworzył Juliusz Słowacki wprowadzili słuchaczy zaproszeni goście. Aby przybliżyć postać naszego narodowego wieszcza, jego notę biograficzną przedstawili: Ewa Draus Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz Piotr Panek Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej. Tekst genezy „Kordiana” dla pełnego zobrazowania powodu napisania dramatu przybliżyli słuchaczom: Anna Stec i Stanisław Stec Sekretarz Powiatu Kolbuszowskiego, Krzysztof Wójcicki Zastępca Burmistrza Kolbuszowej oraz Krzysztof Matejek Sekretarz Kolbuszowej. Serdecznie dziękujemy zaproszonym gościom oraz słuchaczom: uczniom Szkół Podstawowych nr 1 i nr 2 w Kolbuszowej, uczniom Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej, Zespołu Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych w Weryni, ich dyrektorom, wychowawcom i nauczycielom. Dziękujemy także mieszkańcom Kolbuszowej. Czytaliśmy w Oddziale Edukacji Kulturalnej i Regionalnej naszej biblioteki. Zapraszamy do oglądania fotorelacji z wydarzenia.