Tegoroczny Tydzień Bibliotek pod hasłem „Biblioteka. Lubię tu być!” to w naszej Bibliotece maraton spotkań i wydarzeń.
13 maja, w filii w Weryni gościliśmy Marię Paszyńską – autorkę powieści obyczajowych, których tło stanowią konkretne wydarzenia historyczne. Powieści autorki skupiają się na przedstawieniu losów kobiet, w najcięższych warunkach oraz walczących na równi z mężczyznami. Niestety często pomijanych w historycznej pamięci. W powieści „Kochanka nazistów” Autorka pisze: „…Marzę o przywróceniu kobietom należnego miejsca w historii.”
Maria Paszyńska – pisarka, felietonistka, varsavianistka, prawniczka i orientalistka. Pracowała jako prawniczka, przewodniczka miejska po Warszawie, studiowała również turkologię, ale to pisanie książek spełnia jej obecne marzenia.
Prywatnie, kobieta o wysokiej empatii, skromna, dla której niezmiernie ważny jest bezpośredni kontakt z czytelnikiem. Cechuje ją niezwykła pamięć i przekazywanie wiedzy w sposób tak obrazowy, że, jak ujęło to wielu uczestników spotkania – można słuchać jej godzinami.
Znacie ją drodzy czytelnicy m.in. z powieści: cyklu Owoc granatu – opowiadającym o odebranym dzieciństwie sióstr bliźniaczek, poprzez wywózkę na Sybir, aż po powrót do kraju przez Iran. Wiatr od Wschodu – opowieść o losach Ukrainki i polskiego arystokraty, czyli wielka miłość tragiczne wybory w Rosji carskiej i rewolucyjnej. Ponadto: Willa pod zwariowaną gwiazdą, Instytut piękności, Warszawski niebotyk, Hańba i wielu innych. Od 21 maja czekamy na premierę trzeciej części Warszawskiego niebotyku pt. Nim zgasną sny.
Wielką niespodzianką i niecodziennym wydarzeniem na spotkaniu autorskim było przyjęcie Autorki i wszystkich uczestników jakie zgotowały Członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki z Biblioteki w Weryni oraz Koło Gospodyń Wiejskich. Od momentu, kiedy dowiedziałyśmy się o kulinarnych zamiłowaniach autorki i, o tym, że, na You Tube prowadzi kanał Smaki historii – postanowiły poczęstować Marię regionalnymi potrawami. Serwując Pamułę weryńską, proziaki, chleb ze smalcem i słodkości trafiły wprost do serca Autorki.
W spotkaniu wzięło udział około 80 uczestników. Odbyło się ono dzięki współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie, w ramach projektu „Tu czytamy ! – Dyskusyjne Kluby Książki” dofinansowane ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego oraz dofinansowane ze środków budżetu Województwa Podkarpackiego.