Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej

Relacje

Spotkanie z Magdaleną Majcher

"...lubię komplikować życie moim bohaterom, lubię tworzyć portrety ludzi nieoczywistych, ludzi wydawałoby się normalnych...a pod maską skrywających swoje tajemnice..."

W pierwszy kwietniowy piątek bieżącego roku w naszej bibliotece gościliśmy Magdalenę Majcher. Pomimo, ze spotkania autorskie mają na celu głównie promowanie najnowszych tytułów twórców, tym razem musiałam troszeczkę odwrócić tę zasadę. Nie sposób bowiem przy spotkaniu z panią Magdaleną mówić o wybranych tytułach jej książek. Nie mogłam, nie odnieść się do jej innych powieści i nie zapytać o genezy ich powstania.

Przyczyna tego tkwi w tematach, których autorka dotyka. Każdy z nich jest wyjątkowo ważny, a każda książka to osobna historia. Nie ma w twórczości pisarki powielania miejsc, bohaterów, nie ma cyklicznych ciągłości. Nie znajdziecie tu Czytelnicy powtórzeń, czy wielotomowych kontynuacji. Żadna powieść nie wpisuje się w jakikolwiek układ.

Pisarka zajmuje się sprawami społecznymi, które głęboko dotykają psychikę czytelnika, uwrażliwiają, kierują uwagę na ludzkie wybory, czy decyzje. Dobre i złe matki, dobrzy i źli ojcowie, żony, mężowie, którzy w równym stopniu popełniają życiowe błędy. Znaczenie w związku, rodzinie kłamstw czy niedopowiedzeń. Problem depresji, odrzucenia. A przede wszystkim  nasze współczesne, trudne relacje międzyludzkie.

Sięgając do autentycznych wydarzeń ze sfery kryminalnej, autorka dopisuje do nich fikcję literacką. Tak kreuje bohaterami, że czasami kończy się to pytaniami z natury "kto pierwszy rzuci kamień?". Pytamy czy to nie złoczyńca jest ofiarą. Dlaczego dokonał przestępstwa? Co go do tego popchnęło? Podobno więzienia pełne są niewinnych ludzi, których to sytuacja życiowa doprowadziła do popełnienia zbrodni.

No i powieść nie biograficzna, a prezentująca niezwykłą osobę – dr Jolantę Wadowską-Król, zwaną "Matką Bożą Szopienicką". Tak, to również beletrystyka. Książka, pozwalająca poznać szerokiemu gronu odbiorców panią doktor znaną w Katowicach, która w latach siedemdziesiątych XX wieku dokonała niemożliwego, działając tylko i wyłącznie w trosce o pacjenta.

To nie są zwykłe kryminały, to nie jest zwykła obyczajówka, to literatura, której życzę nam wszystkim. Taką będzie się nam zawsze chciało czytać, bo w niej jest to COŚ!

Spotkanie miało dotyczyć najnowszej książki Autorki – "Żony mundurowych. Historie policyjnych rodzin". Zdążyliśmy tylko o niej wspomnieć. Poruszyć temat pracy w policji, formacji bardzo często ocenianej schematycznie. W kilku wywiadach z rodzinami policjantów Majcher zwraca uwagę na problemy pracy mundurowych oraz próbuje wskazać jak wygląda ich rodzinna codzienność. Są to przecież córki, żony, matki, synowie, mężowie, ojcowie. Ważnym podkreśleniem jest to, że oni wszyscy nie pracują – oni pełnią służbę.

Dwugodzinne spotkanie zakończyło się indywidualnymi rozmowami z czytelnikami, wpisywaniem dedykacji i autografów oraz pamiątkowymi zdjęciami. A dyskusje zostawiliśmy otwartą, gdyż brakło czasu na choćby dotknięcie wielu jeszcze istotnych tematów z twórczości naszego gościa.

                                                                                     

Agnieszka Mierzejewska – moderator DKK przy MiPBP w Kolbuszowej

Zapraszamy do fotorelacji ze zorganizowanego 5 kwietnia 2024 roku spotkania autorskiego.

GALERIA
IMG 6783 
IMG 6785 
IMG 6787 
IMG 6789 
IMG 6793 
IMG 6796 
nprc
serce
  • Data aktualizacji: 2024-11-21 15:00
  • |
  • Licznik odwiedzin: 7 954 937