Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej

Zapowiedzi

Kolbuszowscy pisarze i poeci on-line

Kolbuszowscy pisarze i poeci czytają dla swoich Czytelników.

14 maja 2020 roku o godz. 18.00 na kanale biblioteki You Tube Biblioteka Kolbuszowa, odbyła się premiera czytania fragmentów swoich książek i wierszy, przez wywodzących się z Kolbuszowej i okolic pisarzy i poetów.

Oto, krótka ich prezentacja.

Anita Róg urodziła się 4 października 2000 r,, pochodzi z Porąb Dymarskich. Debiutancki tomik "Goniąc marzenia" i "tomik "Twarzą wiatru" wydała jako uczennica Publicznego Gimnazjum im. Wojciecha Borowiusza w Cmolasie. Kolejne tomiki poetyckie "Pisane ciszą" (2017) i "Szepty Nieznajomej" (2018) wydała już jako uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu.

Od 2017 r. tworzy jako członkini Mieleckiego Towarzystwa Literackiego. W mieleckim środowisku działa aktywnie jako recytatorka oraz wokalistka. Jest laureatka wielu konkursów ogólnopolskich.

Wydane tomiki poezji: „Goniąc marzenia” (2015), „Twarzą wiatru” (2016), „Pisane ciszą” (2017), „Szepty Nieznajomej” (2018).

Agnieszka Czachor (ur. 1976 Kolbuszowa) ukończyła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Z wykształcenia bibliotekarz z pasji czytelnik, a z zawodu pisarz. Szczęśliwa mama i żona. Zakochana w przyrodzie i wsi, uwielbia pracę w ogrodzie i jazdę konną. O sobie mówi: „Piszę, czytam, publikuję, kocham, wychowuję, fotografuję i realnie patrzę na świat. Zmieniam, co się zmienić da, a nad akceptacją tego, czego zmienić nie potrafię, ciągle pracuję”.

Jest autorką dwóch tomów opowiadań: "Ciśnij piorunem nawet w śmierć"(nagroda w konkursie literackim im. M. Słomczyńskiego oraz "Świerszcze wybielone na kość".

Podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, Agnieszka Czachor z Kolbuszowej - odebrała nagrodę w plebiscycie Najlepsza książka na jesień. Jurorzy uznali, że opowiadania pt. Świerszcze wybielone na kość są najlepszą pozycją w kategorii Proza polska.

„Świerszcze wybielone na kość” to zbiór opowiadań z tzw. realizmu magicznego. Pełno tu swojskich, galicyjskich niesamowitości, niedopowiedzeń oraz tajemniczych zbiegów okoliczności. Zdarzenia opisane w książce zostały bardzo mocno osadzone w lokalnej historii.

Łukasz Starakiewicz  (1987 Kolbuszowa), absolwent WSIiZ w Rzeszowie, autor powieści „Las Ethon” i duchy przeszłości” -  fascynująca opowieść o przygodzie i walce z niewyobrażalnym złem, które tylko czeka na odpowiednią okazję, by się odrodzić…

Magdalena Gniewek jest mieszkanką Widełki,  absolwentką Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie ukończyła filologię polską ze specjalnością nauczycielską. Poezję i pisanie wierszy traktuje jako hobby, które zaowocowało kilkoma publikacjami.

Władysław Niezgoda, jest mieszkańcem Widełki, urodzonym w 1935 roku. W latach 90. przeszedł na emeryturę i od tej pory wykorzystując swój wolny czas poświęcił się pisaniu. Są to głównie wiersze i o tematyce ludowej, a kilka z nich opublikowane zostały w „Echach Widełki” oraz w dawnej „Poczcie literackiej” Kolbuszowskiego Korso. W 2018 roku został wydany przez MiPBP w Kolbuszowej tomik twórczości W. Niezgody zatytułowany „Wiersze”.

Justyna Witas, współautorka książki „Klątwy szept”. Współpracuje z wydawnictwami pisząc recenzje książek. Studentka Politechniki Rzeszowskiej.

Patrycja Gielarowska, poetka, autorka książki „Klątwy szept. Tajemnice kolbuszowskich rodów”. Autorka tomiku „Miasto motyli”, współautorka tomików „Kawiarniane serwetki” oraz „Sekcja wiersza”. Laureatka wielu konkursów poetyckich. Aktualnie studentka I roku Pedagogiki Resocjalizacyjnej Uniwersytety Rzeszowskiego. Poezja to dla niej lek na codzienność, jej zdaniem pod wpływem chwili powstają najpiękniejsze wiersze. Poezje nie tylko pisze, ale również bardzo dużo czyta. Sięga po takich autorów wierszy jak: A. Osiecka, H. Poświatowska czy W. Szymborska. Lubi czytać i pisać poezję delikatną, lekką. Jest również autorką książki „Klątwy szept. Tajemnice kolbuszowskich rodów”, która już niedługo zostanie wydana. Książka ta opowiada o bohaterkach bardzo blisko związanych z naszym regionem. Pojawiają się w niej również elementy mitologii słowiańskiej.

Beata Kuna, liderka Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii w Bukowcu. Pisze wiersze. Są to krótkie, syntetyczne formy poetyckie, zawierające osobiste przemyślenia życiowe.

Zachęcamy innych twórców z naszego terenu do włączenia się w akcję.

nprc
serce
PITax.pl
  • Data aktualizacji: 2020-09-30 13:53
  • |
  • Licznik odwiedzin: 3 352 209