Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej z filią w Widełce, jest jedną z laureatów kolejnej edycji programu „Wzmocnij Swoje Otoczenie”. Dzięki przyznanemu przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S. A. grantowi w wysokości 24 tysięcy złotych, filia w Widełce zmieni swoją efektywność energetyczną.
W ramach projektu zostanie zakupiony dwufunkcyjny kocioł gazowy do ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej. Zostaną zdemontowane gazowe ogrzewacze pomieszczeń, a w ich miejsce wykonana zostanie instalacja centralnego ogrzewania oraz termostat programowy do kontroli temperatury w pomieszczeniach biblioteki.
Projekt wpłynie na oszczędzanie energii i zredukuje koszty utrzymania biblioteki. Poprzez poprawę warunków stworzymy atrakcyjniejsze i bezpieczne miejsce dla dzieci, młodzieży i dorosłych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
„Wzmocnij Swoje Otoczenie” to program grantowy skierowany do mieszkańców terenów, na których Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) prowadzą inwestycje infrastrukturalne lub modernizują istniejącą sieć. Celem programu jest wsparcie projektów z zakresu rozwoju lokalnej infrastruktury społecznej, poprawy bezpieczeństwa, aktywizacji społecznej, ochrony środowiska oraz zwiększania efektywności energetycznej.
W siedmiu edycjach programu PSE przyznały już prawie 1300 grantów o łącznej wartości 27,7 milionów złotych.
Szczegółowe informacje o programie i jego operatorze dostępne są na stronach internetowych:
https://www.wzmocnijotoczenie.pl, https://www.energetycznykompas.pl.
Serdecznie zapraszamy na wernisaż malarstwa Heleny Jacyno w Galerii Miejskiej w Oddziale Edukacji Kulturalnej i Regionalnej
w Kolbuszowej (dawna synagoga) przy ul. Piekarskiej 17.
Dr Helena Jacyno urodziła się 25. 04. 1964 we Lwowie gdzie w 1980 roku ukończyła Szkołę Średnią. Od 1980 do 1984 roku uczęszczała do Lwowskiego Kolegium Sztuk Pięknych
i Dekoracyjnych im. Iwana Trusza. W latach 1984 – 1988 pracowała jako nauczycielka plastyki w Szkole Polskiej im.
M. Konopnickiej we Lwowie. W tym samym okresie pracowała jako scenograf w Cyrku Moskiewskim, jako scenograf
w Teatrze Lalek we Lwowie, jako projektant reklamy
w Obwodowym Zrzeszeniu Aptek, jako konserwator przy konserwacji ikon oraz jako artysta malarz we Lwowskim Obwodowym Biurze Statystyki. W 1988 podjęła studia na Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie na Wydziale Ceramiki Artystycznej, które ukończyła w 1995 roku uzyskując dyplom
w pracowni prof. Tarasa Janka. W latach 1996 – 1998 pracowała jako artysta malarz i konserwator w Galerii „Punkt” w Zielonej Górze. W latach 1998 - 2008 projektowała i wykonywała witraże oraz realizowała malarstwo w architekturze w Rzeszowie, Lublinie, Zamościu, Świdniku i Łańcucie.
W latach 2002 – 2011 pracowała jako instruktor ds. plastyki w Centrum Kulturalnym w Przemyślu, a od 2008 roku jako scenograf współpracowała z Polskim Teatrem we Lwowie.
W roku 2008 rozpoczęła studia na kierunku Malarstwo w ramach Środowiskowych Studiów Doktoranckich prowadzonych przez Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie prowadziła 3-letni projekt badawczy
i przygotowała rozprawę doktorską pod tytułem „Impresje podróżne – obrazy podróży”. Dominującym językiem i traktowaną na prawach pierwszeństwa metodą realizacji pracy doktorskiej stało się malarstwo na szklanym podobraziu, realizowane według autorskiej koncepcji i technologii, komponowane
z grawerowanym rysunkiem i w wielowarstwowej strukturze.
To w tym języku i w takim medium artystka wypowiedziała się najpełniej. Jest to dzieło, w którym materia malarska przenika się z materią szkła, ale też rodzaj, a może nawet forma malarskiego obiektu. Raz jest trójwymiarowa pełna, raz to płaski relief wklęsły czy też sama zamknięta przestrzeń uformowana jego strukturą.
Na drodze swojego rozwoju i wielorakiego doświadczenia Helena Jacyno stała się artystką interdyscyplinarną. W jej dorobku znajdują się dzieła z zakresu wielu dyscyplin realizowane w różnorakich technikach i mediach od rysunku poczynając przez malarstwo olejne, gwasz i akwarelę na wycinance i witrażu kończąc.
Artystka prezentowała swoje prace na 60 wystawach, brała też udział w licznych plenerach malarskich. Uczestniczyła także w kilku edycjach Międzynarodowego Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego „Kolbuszowa”, pozostawiając w naszym środowisku swoje prace oraz serce i przyjaźń. W wyniku nieszczęśliwego wypadku zmarła w 2024 r w Przemyślu
Serdecznie zapraszamy dzieci na projekcje bajek w Letnim Kinie Filmowym. Spotkania odbywać się będą w wakacyjne poniedziałki od godz. 10.00 do 12.00 w Oddziale Edukacji Kulturalnej i Regionalnej przy ul. Piekarskiej 17. Rozpoczynamy 7 lipca. Repertuar Letniego Kina Filmowego ze względu na uwarunkowania umowy licencyjnej MPLC na publiczne odtwarzanie filmów, dostępny jest na plakatach w bibliotece na Oddziale dla Dzieci i Młodzieży oraz w Oddziale Edukacji Kulturalnej i Regionalnej.