Dyskusyjny Klub Książki to grupa osób, które spotykaj się, aby porozmawiać o książkach.
Klubowicze nie są wybitnymi znawcami, ale lubią czytać i rozmawiać na tematy literatury. Na spotkaniach dzielą się swoimi wrażeniami z przeczytanej lektury. Nie prowadzą poważnych dyskusji literackich, a mówią o swoich osobistych odczuciach, związanych z czytanymi książkami.
Inicjatywa tworzenia DKK przywędrowała do Polski z Wielkiej Brytanii.
Jesienią 2006 roku British Council rozpoczęło współpracę z Instytutem Książki mającą na celu popularyzację mody na czytanie.
Tak zrodził się projekt Instytutu Książki „Tu czytamy!”.
Pomysł opiera się na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze.
Celem programu jest wykreowanie mody na czytanie, poprzez akcentowanie przyjemności płynących z lektury oraz promowanie aktywnego udziału w życiu literackim, np. poprzez udział w spotkaniach autorskich, interesujących dyskusjach, czy twórczym wykorzystaniu wiedzy płynącej z literatury.
Opiekę finansową i merytoryczną nad klubami, poprzez biblioteki wojewódzkie, sprawuje Instytut Książki. Zapewnia finanse na zakup książek do dyskusji, wspomaga działania zmierzające do zapraszania autorów i krytyków literackich.
Patronat nad tym wieloletnim programem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wyboru książek do dyskusji dokonują sami klubowicze, w porozumieniu z moderatorami, z list zakupów przedstawionych przez koordynatorów wojewódzkich.
1. Wypożyczalnia Główna – dla dorosłych, powstał 2007 rok, 11 Klubowiczów stałych, tel. 17 22 70 220
moderator Agnieszka Mierzejewska. Spotkania odbywają się w każdy ostatni czwartek miesiąca.
2. Filia Bukowiec - dla dorosłych, powstał w 2011 roku, 13 Klubowiczów stałych, tel. 17 22 70 053
moderator Ewa Cieśla. Spotkania odbywają się w przedostatnią środę miesiąca.
3. Filia Przedbórz – dla dorosłych, powstał w 2017 roku, 8 Klubowiczów stałych, tel. 17 74 46 695
moderator Kazimiera Starzec. Spotkania odbywają się w każdy drugi wtorek miesiąca.
4. Filia Werynia – dla dorosłych, powstał 2012 rok, 8 Klubowiczów, tel. 17 22 71 823.
moderator Maria Styczyńska. Spotkania odbywają się w każdy ostatni czwartek miesiąca.
5. Filia Widełka - dla dorosłych, powstał 2022 rok, 6 Klubowiczów, tel. 17 2274369
moderator Bogusława Siwińska. Spotkania odbywają w trzecim tygodniu miesiąca.
15 lat działają przy naszej Bibliotece Dyskusyjne Kluby Książki.
Z tej okazji, w czwartek (16.09.2021) w Oddziale Edukacji Kulturalnej i Regionalnej naszej Biblioteki odbyło się spotkanie DKK działających przy Wypożyczalni Głównej oraz filiach.
Pandemia mocno zakłóciła nasze comiesięczne spotkania, więc takie wydarzenie sprawiło nam wszystkim ogromną radość.
Dziękujemy naszym Klubowiczkom za to, że z nami jesteście przez te wszystkie lata. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie i motywowanie nas dzień po dniu.
Dzięki Wam wiemy, ze nasza praca ma sens, a nasze działania są potrzebne. Mamy nadzieję na kontynuowanie spotkań przez szereg następnych lat.
Pani Basi i Pani Beacie szczególnie dziękujemy za to, że zabrały nas w cudowny świat swojej poezji. Jesteście Panie Cudowne!
Za wsparcie w organizacji spotkania bardzo dziękujemy: Instytut Książki – pan Jakub Pacześniak, koordynator wojewódzka DKK Podkarpacie – dr Marcelina Janisz, Nadleśnictwo Kolbuszowa – nadleśniczy dr Bartłomiej Peret.
Grudniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w filii biblioteki w Przedborzu zostało poświęcone dyskusji nad książką Guilliame Musso "Dziewczyna Brooklynu”.
Książka bardzo przypadła paniom do gustu i wzbudziła wiele dyskusji. Wszystkie klubowiczki zgodnie stwierdziły że była to niesamowicie wciągająca historia.
Spotkanie Młodych Czytelników
W dniu 19 marca odbyło się kolejne spotkanie Młodych Czytelników. Dziewczynki opowiadały o literaturze jaką przeczytały podczas ferii zimowych. Forma i treść wybranych książek odpowiadała gustom czytelniczek, a ich wartość edukacyjna dostarczyła im wiele cennych informacji. Dziewczynki cieszyły również wyjątkowo przedstawione przygody, gdzie autorzy w rozmaity sposób ukazują życie bohaterów i otaczającego ich świata. Młodzieżowe historie o pierwszych miłościach i nastoletni bunt to również tematy, które pojawiały się w czytanych książkach.
Pasja czytania i tym razem połączona została z grami i zabawami. Rozstrzygnięta została rywalizacja między dziewczynkami w grach planszowych, które stworzyły wraz z przyjaciółmi podczas ferii zimowych. Na koniec wszystkie młode czytelniczki, które uczęszczają na spotkania otrzymały tym razem jednakowe egzemplarze książki Barbary Gawryluk „Zuzanka z pistacjowego domu”. Na kolejnym spotkaniu które odbędzie się 12 kwietnia wspólnie będziemy rozmawiać i dzielić się swoimi wrażeniami z przeczytanej lektury.
W trakcie trwania spotkania zrodził się pomysł, aby następnego dnia POWITAĆ WIOSNĘ. Dziewczynki odwiedziły więc bibliotekę 20 marca. Porozmawialiśmy o zwyczajach związanych z pierwszym dniem wiosny i wykonaliśmy Marzannę.
LITERACKIE PODSUMOWANIE ROKU DKK - WERYNIA
Działający Dyskusyjny Klub Książki przy MiPBP w Kolbuszowej – Filia w Weryni
cieszył się zainteresowaniem przez cały 2018 rok. Rozmowy pięcioosobowej kobiecej drużyny umila na każdym spotkaniu ciepła herbata i aromatyczna kawa, do których dodatkiem jest słodka przystawka. W tym okresie odbyło się 10 spotkań, na których omawiano wiele ciekawych pozycji zarówno z literatury polskiej jak i zagranicznej.