Dyskusyjny Klub Książki to grupa osób, które spotykaj się, aby porozmawiać o książkach.
Klubowicze nie są wybitnymi znawcami, ale lubią czytać i rozmawiać na tematy literatury. Na spotkaniach dzielą się swoimi wrażeniami z przeczytanej lektury. Nie prowadzą poważnych dyskusji literackich, a mówią o swoich osobistych odczuciach, związanych z czytanymi książkami.
Inicjatywa tworzenia DKK przywędrowała do Polski z Wielkiej Brytanii.
Jesienią 2006 roku British Council rozpoczęło współpracę z Instytutem Książki mającą na celu popularyzację mody na czytanie.
Tak zrodził się projekt Instytutu Książki „Tu czytamy!”.
Pomysł opiera się na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze.
Celem programu jest wykreowanie mody na czytanie, poprzez akcentowanie przyjemności płynących z lektury oraz promowanie aktywnego udziału w życiu literackim, np. poprzez udział w spotkaniach autorskich, interesujących dyskusjach, czy twórczym wykorzystaniu wiedzy płynącej z literatury.
Opiekę finansową i merytoryczną nad klubami, poprzez biblioteki wojewódzkie, sprawuje Instytut Książki. Zapewnia finanse na zakup książek do dyskusji, wspomaga działania zmierzające do zapraszania autorów i krytyków literackich.
Patronat nad tym wieloletnim programem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wyboru książek do dyskusji dokonują sami klubowicze, w porozumieniu z moderatorami, z list zakupów przedstawionych przez koordynatorów wojewódzkich.
Spotkania odbywają się w każdy ostatni czwartek miesiąca
Spotkania odbywają się w każdy ostatni czwartek miesiąca
- dla dorosłych 13 Klubowiczów stałych,
Spotkania odbywają się w przedostatnią środę miesiąca
- dla dzieci – 2016 rok 7 Klubowiczów stałych,
Spotkania odbywają się w każdy drugi wtorek miesiąca
Spotkania odbywają się w każdy drugi wtorek miesiąca
Spotkania odbywają się w każdy ostatni czwartek miesiąca.