Wszystkie aktualności

Liczba odsłon: 277502

Kolbuszowskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Aaaa 1

W czwartek, 28 stycznia w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu uczciliśmy pamięć o dawnych mieszkańcach Kolbuszowej. W przededniu hitlerowsiej agresji na Polskę społeczność żydowska liczyła blisko 2 tysiące osób i stanowiła połowę populacji Kolbuszowej. Wraz z zajęciem przez wojska niemieckie miasta, 9 września 1939 r. dla ludności żydowskiej wprowadzono restrykcje, między innymi zakaz przemieszczania się, nakaz przymusowej pracy, a także obowiązek noszenia charakterystycznych opasek. 13 czerwca 1941 r. w Kolbuszowej utworzono getto, gdzie na niewielkiej przestrzeni pomiędzy ulicami Piekarską, Zieloną i Targową skoncentrowano około 2 tysięcy osób. Pod koniec czerwca 1942 r. większość dawnych mieszkańców Kolbuszowej została wywieziona do Rzeszowa, a później do obozu zagłady w Bełżcu, gdzie zostali w bestialski sposób zamordowani.
Przed budynkiem dawnej synagogi [obecnie Oddział Edukacji Kulturalnej i Regionalnej kolbuszowskiej książnicy] ks. dziekan Lucjan Szumierz proboszcz Parafii Kolegiackiej Wszystkich Świętych w Kolbuszowej odmówił psalmy. Przed tablicą upamiętniającą kolbuszowskich Żydów zapalono znicze. Wenątrz obiektu można było obejrzeć archiwalny film z 1929 r. dokumentujący dawną Kolbuszowę i jej mieszkańców oraz posłuchać śpiewu kolbuszowskiego kantora Israela Bakona.

• Data aktualizacji: 2021-03-06 14:59