Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej

Wszystkie aktualności

Liczba odsłon: 264370

Udział Kolbuszowian w Bitwie Warszawskiej 1920

1920 Kolbuszowa 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia ekspozycji "Udział Kolbuszowian w Bitwie Warszawskiej 1920 r." Wystawa przybliża postaci członków oraz działań Powiatowego Komitetu Obrony Państwa w Kolbuszowej oraz Kolbuszowian biorących udział w walkach z bolszewikami w 1920 r. W Kolbuszowej na początku lipca 1920 r. powołano Powiatowy Komitet Obrony Państwa, który już na samym początku swej działalności wydał odezwę do ludności Powiatu Kolbuszowskiego wzywając do ochotniczego zaciągu do armii polskiej oraz do ofiarności na jej uposażenie. We wszystkich gminach Powiatu Kolbuszowskiego zawiązano Komitety Propagandy Pożyczki Odrodzenia oraz parafialne Komitety Obrony Państwa. Na Kolbuszowszczyźnie zorganizowano siedemnaście wieców, na których propagowano zapisywanie się na pożyczkę państwową, zachęcano do wstępowania w szeregi Armii Ochotniczej, wzywano do składania ofiar na rzecz pomocy dla żołnierzy, budzono ruch patriotyczny i narodowy. Komitet przyczynił się do zorganizowania miejscowego Oddziału Polskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża w szeregi, którego weszło 252 osoby. Z terenu całego Powiatu Kolbuszowskiego zwerbowano i wyekwipowano około 100 ochotników. Wystawa jest połączona z ekspozycją: "Bitwa Warszawska. W stulecie zwycięstwa" oraz wystawą militariów oraz przedmiotów związanych z epoką ze Zbiorów i archiwum rodziny Wesołowskich z Kolbuszowej.

Oddział Edukacji Kulturalnej i Regionalnej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej, ul. Piekarska 17.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej"

nprc
serce
PITax.pl
  • Data aktualizacji: 2020-12-02 09:39
  • |
  • Licznik odwiedzin: 3 456 231