XVI Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu w Kolbuszowej

W piątek, 26 stycznia w ramach obchodów XVI Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu w Kolbuszowej uczczono pamięć zamordowanych Żydów oraz Polaków ratujących wyznawców judaizmu. W obchodach wzięli udział przedstawiciele samorządu, naszej biblioteki, Regionalnego Towarzysatwa Kultury im. J.M. Goslara, Kościoła oraz mieszkańcy.

Na cmentarzu żydowskim znajdującym się przy ul. Krakowskiej, odczytano psalmy oraz złożono kamienie na mogile zbiorowej Żydów zamordowanych przez hitlerowców. Piękną modlitwę w języku jidysz odśpiewała pani Izabella Rzeszowska, aktorka Teatru Żydowskiego w Warszawie. Następnie delegacje udały się na cmentarz parafialny przy ul. Narutowicza. Tu odmówiono modlitwę za osoby ratujące Żydów podczas okupacji niemieckiej. Znicze  złożono na grobach osób uhonorowanych tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata: ks. Antoniego Dunajeckiego, Heleny Czartoryskiej oraz Anny i Józefa Kozłowskich.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Oddziale Edukacji Kulturalnej i Regionalnej (dawna synagoga). Siostra dr Katarzyna Kowalska wygłosiła wykład pt. "Dialog chrześcijańsko-żydowski. Czy jest dzisiaj potrzebny?", natomiast ks. dr Paweł Batory, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Rzeszowie, przedstawił symbolikę Lewiatana w otoczeniu znaków zodiaku z kolbuszowskiej synagogi w odniesieniu do podobnych obiektów z terenu Podkarpacia. Oba wystąpienia spotkały się z zainteresowaniem i wywołały interakcję między publicznością a prelegentami.

Zdjęcia z cmentarzy zostały udostępnione dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Kolbuszowej.

• Data aktualizacji: 2024-04-27 11:44