Colloquia Kolbuszoviensia 2023 - konferencja poświęcona tematyce psalmów

23 października 2023 roku w Oddziale Edukacji Kulturalnej i Regionalnej (dawna synagoga) w Kolbuszowej odbyła się trzecia edycja międzynarodowej konferencji naukowej "Colloquia Kolbuszoviensia". Tematem tegorocznej konferencji były "Psalmy przebaczenia" - "Psalms of Forgiveness".

Celem konferencji jest tworzenie platformy wymiany teologicznej na temat psalmów między Chrześcijanami i Żydami. Program wydarzenia obejmował wystąpienia prelegentów z Polski i z zagranicy. Byli to: Silvana Kandel Lamdan z Izraela - profesor nauk żydowskich, Icchak Chaim Rapoport - szwedzki rabin, ks. dr hab. Mirosław Wróbel – polski duchowny katolicki, profesor nauk teologicznych, Maria Miduch – teolog, doktor judaistyki i hermeneutyki biblijnej.

Prelekcje zostały wygłoszone w językach polskim i angielskim, a konferencję poprowadził ks. dr. hab. Adam Kubiś – profesor KUL pracujący w Katedrze Egzegezy Ewangelii i Pism Apostolskich oraz Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie.

Wśród zaproszonych gości byli obecni przedstawiciele placówek wspierających to wydarzenie: Dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej – Waldemar Rataj, Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej – Paweł Michno, Proboszcz kolbuszowskiej Kolegiaty – ks. Lucjan Szumierz, Pomysłodawca projektu, Fundator Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR – Bogdan Romaniuk.

Konferencja w całości została nagrana i umieszczona w serwisie YouTube pod linkiem:

• Data aktualizacji: 2024-04-27 11:44