Powstanie Styczniowe w naszej świadomości

23 lutego 2023 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kolbuszowej, odbyła się prelekcja mgr Andrzeja Jagodzińskiego nt. „Powstanie Styczniowe w naszej świadomości. W 160. rocznicę powstania”.

Można powiedzieć, że spotkanie to, było swoistą formą reaktywacji spotkań w kolbuszowskiej bibliotece w ramach Kolbuszowskiego Klubu Historyka.

Prelegent przedstawił przyczyny oraz przebieg Powstania Styczniowego z 1863 roku, a także konsekwencje jakie poniósł naród polski i uczestnicy powstania. Został również poruszony lokalny aspekt powstania w postaci wymienienia jego uczestników z terenu powiatu kolbuszowskiego oraz roli jaką odegrał „Ojciec Sybiraków”, ks. Ludwik Ruczka.

Kończąc spotkanie padło pytanie, czy Polacy kiedykolwiek będą w stanie porozumieć się z Rosjanami.

Powstanie Styczniowe w naszej świadomości
  • Data aktualizacji: 2024-03-28 11:39