Wernisaż twórczości Stanisława Bryndala (1957-2017)

5 czerwca 2019 r. w Oddziale Edukacji Kulturalnej i Regionalnej MiPBP w Kolbuszowej odbył się wernisaż wystawy rzeźby i malarstwa Stanisława Bryndala. Licznie zebrani goście mogli bliżej poznać sylwetkę artysty słuchając wypowiedzi osób, które znały go osobiście. Ekspozycja prac artysty w powiązaniu z krótkim koncertem muzyki fletowej tworzyło niepowtarzalny klimat.

Stanisław Bryndal (1957-2017) absolwent Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W latach 1977-1982 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Rzeźby. Dyplom wykonał w pracowni prof. Zofii Demkowskiej. W latach 1983-1986 pracował jako asystent profesora Jana Kucza na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP. Po kilku latach pracy ze studentami powrócił do rodzinnej miejscowości Ołpinie pod Tarnowem, gdzie żył i tworzył. Zmarł nagle w 2017 r.

Był artystą wszechstronnym: malarz, rzeźbiarz, odlewnik miniaturzysta. Przy tym teoretyk sztuki, trochę filozof i teolog. Prace Bryndala można było obejrzeć podczas licznych wernisaży w wielu miejscach w Polsce (Poznań, Legionowo, Zakopane, Kolbuszowa, Gdańsk) i Europie (Bratysława, Budapeszt, Sztokholm). Artysta twierdził, że dzieło może powstać z każdego materiału. Tworzywo i wizja artysty określają jego formę. Swe zadanie twórcy widział przede wszystkim w uwalnianiu dzieła z materii. Jego prace powstały z drewna, z drutu, kolorowego szkła. Rzeźbiarz wykorzystywał fakturę drewna, różnego rodzaju zaburzenia słojów, sęki lub też misterne draperie wykonane prze korniki. Było to najczęściej drewno dębowe, czasem wykorzystywał drzewa owocowe. Oprócz rzeźb z drewna, wykonywał także odlewy ze srebra. Miniatury, nie przekraczające 1.5 cm dzieła, można zamknąć w dłoniach. Kilka takich miniatur eksponujemy na tej wystawie.  Artysta także malował. Jego akwarele są wspomagane przez naturę, tzn. deszcz, mróz i śnieg. Natura dokonuje korekty i wzbogaca walory akwarel. Powierzchnia kartonu jest specjalnie zmatowiona. Powstają zaskakujące, zamglone krajobrazy i drzewa.

Obecnie jego prace  można oglądać do 22 czerwca w Oddziale Edukacji  przy ul. Piekarskiej 17 na Skwerze Regionalistów.

• Data aktualizacji: 2019-08-23 17:29