Dzieje biblioteki w Bukowcu sięgają 1957 r. Wtedy to w Domatkowie utworzono Gromadzką Bibliotekę Publiczną z Punktem w Bukowcu. Następnie w lipcu 1973 roku Biblioteka została przeniesiona do Bukowca i umieszczona w budynku Agronomówki. W październiku 2001 roku na potrzeby Biblioteki zaadoptowano pomieszczenia w budynku Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów.
Filia dysponuje bogatym i stale aktualizowanym księgozbiorem liczącym aktualnie 9 497 woluminów. W ofercie biblioteki znajduje się m.in. literatura piękna, popularnonaukowa, publikacje o regionie oraz szeroki wachlarz pozycji książkowych dla dzieci i młodzieży. Do dyspozycji czytelników są również czasopisma "Przegląd Kolbuszowski" oraz "Ziemia Kolbuszowska". Czytelnicy mogą korzystać z katalogu on-line, który umożliwia elektroniczną rezerwację wybranych książek.
Stan księgozbioru na koniec 2023 roku: 9 497
Literatura piękna dla dorosłych: 4 119
Literatura dla dzieci i młodzieży: 3 549
Literatura popularno-naukowa: 1 829
Filia bierze aktywny udział w prowadzeniu działalności kulturalnej oraz edukacyjnej. Z myślą o dzieciach i młodzieży organizowane są zajęcia literackie, edukacyjne oraz artystyczne, a także cykliczne zajęcia podczas wakacji oraz ferii zimowych. Końcem 2022 roku biblioteka wzbogaciła swoją ofertę o gry planszowe, które można wypożyczyć do domu. Oferta gier stale się poszerza. Od 2012 r. w bibliotece rozpoczął działalność Dyskusyjny Klub Książki. Ideą tych spotkań jest przede wszystkim miłe spędzenie wolnego czasu i dyskusja nad przeczytanymi książkami.
ZAPRASZAMY
Bibliotekarka: Ewa Cieśla
Adres: Bukowiec 37, 36-100 Kolbuszowa
Telefon: (17) 22 70 053
Godziny Otwarcia
We wtorkowe popołudnie spotkaliśmy się w Bibliotece w Bukowcu na warsztatach pszczelarskich z cyklu " Bzyk, Bzyk lecimy do ula". Jest to projekt finansowany przez "Regionalną Fundację Rozwoju Serce". Na zajęciach tworzyliśmy pszczółki z balonów i bibuły. Rozwijaliśmy przy tym koordynację wzrokowo - ruchową, zdolności manualne a także cierpliwość i precyzję. Praca ta sprawiła dużo radości dzieciom. Bardzo serdecznie dziękujemy pani Halince za fachowe poprowadzenie warsztatów i słodki upominek dla uczestników zajęć. Zapraszamy do biblioteki po nowe pozycje książkowe i gry o tematyce pszczelarskiej.
Za nami kolejne spotkanie w Bibliotece w Bukowcu z cyklu "Bądź pracowity i mądry jak pszczoła! Razem z biblioteką kreatywnie poznawaj świat przyrody". Tym razem były to zajęcia techniczne, na których budowaliśmy hotele dla pszczół. Najpierw dopasowywaliśmy drewniane elementy i szyszki do naszych domków. Kolejnym etapem było malowanie i dekorowanie. Była to świetna zabawa. Na koniec zajęć każdy z uczestników mógł zabrać swój domek ze sobą. Już dziś zapraszamy na kolejne warsztaty do biblioteki.
Za nami pierwsze spotkanie w Bibliotece w Bukowcu w ramach konkursu Akademia Kreatywności 2024 „Bądź pracowity i mądry jak pszczoła! Razem z biblioteką kreatywnie poznawaj świat przyrody” dofinansowany przez Regionalną Fundację Rozwoju Serce.
Na zajęciach uczestnicy wysłuchali bajkę terapeutyczną „O chłopcu, który bał się owadów. Następnie zadaniem dzieci było wykonanie ilustracji do tekstu. Bajka pomogła pokonać lęk przed owadami. Pokazała jak zachować się w obecności pszczół.
Kolejnym punktem była dyskusja dot. emocji i lęków towarzyszącym uczestnikom zajęć. Dzieci bardzo chętnie uzupełniały karty pracy, rozwiązywały krzyżówkę, grały w gry zespołowe dot. emocji.
Zostało przytoczone słownictwo związane z pszczelarstwem tj. ul, pasieka, pszczelarz, rój, miód.
Dzięki tej formie zajęć dzieci nauczyły się jak mogą przezwyciężyć swoją nieśmiałość.
Mamy nadzieję, że warsztaty okazały się wartościowym doświadczeniem. Bardzo serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie.
Do zobaczenia w bibliotece.