Oddział Edukacji Kulturalnej i Regionalnej w Kolbuszowej gromadzi, opracowuje, digitalizuje oraz udostępnia materiały służące obsłudze potrzeb informacyjnych, edukacyjnych, także tych dotyczących wiedzy o przeszłości jak i teraźniejszości własnego regionu. Mają one za zadanie służyć zachowaniu dziedzictwa kulturowego, pracom nad badaniami historii małych ojczyzn, popularyzacji własnej miejscowości, regionu i środowiska. W ich skład między innymi wchodzą:
Oddział ma siedzibę w gruntownie zmodernizowanym budynku byłego Muzeum (dawnej Synagogi), przy ul. Piekarskiej 17. Modernizacja została przeprowadzona w ramach zadania "Modernizacja i adaptacja budynku byłego Muzeum (dawnej Synagogi) na potrzeby Oddziału Edukacji Kulturalnej i Regionalnej oraz automatyzacja procesu wypożyczeń w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kolbuszowej", dofinansowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020.
Archiwum Parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Widełce
Archiwum Parafii pw. Św. Mikołaja w Niwiskach
Archiwum Parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kolbuszowej Górnej
Archiwum Kolegiaty Wszystkich Świętych w Kolbuszowej
Telefon: 17 22 70 220 wew. 27
Email: g.mazan@bibkolb.eu
- Wystawa polskich artystów w Nowym Jorku nasuwa mi dwie refleksje. Jest to wystawa artystów, głównie malarzy, których od wielu lat łączy pewne szczególne miejsce na mapie Polski jakim jest Kolbuszowa. Coroczne spotkania artystów zjeżdżających się z całego kraju i z zagranicy na plener w Kolbuszowej są okazją do podziwiania i inspiracją do malowania uroków plenerów tego zakątka Polski. Każdy z nich niewątpliwie przywozi tam cząstkę siebie, swój świat wrażliwości, wyobraźni i twórczej osobowości; stąd też dzieła, które powstają na plenerze nie są, li tylko pejzażami. Ale jest ten drugi aspekt, gdzie to artyści rozjeżdżając się po plenerze, wywożą z sobą cząstkę Kolbuszowej i to w różnych postaciach. Są to zachowane pod powiekami widoki i zapamiętane kolorowe obłoki na niebie, są to zawierane przyjaźnie i brzmiące w uszach rozmowy a nawet smaki regionalnej kuchni i zapachy tutejszego powietrza. My sami – artyści –nie zdajemy sobie sprawy jak głęboko i na długo Kolbuszowa pozostaje w nas, i ma wpływ na dzieła, które tworzymy później. Ta wystawa jest właśnie zapisem tego, co powstaje później. W Nowym Jorku, który jest mekką artystów, tyglem kultur i sztuki pokazujemy, dzięki zaangażowaniu Janusz Skowrona, na małym formacie – jak w pigułce – dokonania polskich artystów. Polską sztukę, której dodatkowego zabarwienia nadaje Kolbuszowa. - Piotr Rędziniak 2019
Tytuł wystawy: “POLISH ART IN A NUTSHELL”
Data trwanie: 16 stycznia- 28 lutego 2019
Miejsce: A.R Gallery, 71 India Street, Brooklyn, New York
Autorzy: Katarzyna Cesarz, Alicja Nikiel, Krystyna Bileńki, Anna Lupa- Suchy, Valeria Moskvitina, Maria Fuks, Anna Baran, Józefa Czachor, Kamil Jurasek, Aleksander Majerski, Klaudia Potapow, Eugeniusz Potapow, Artur Skowron, Maciej Majewski, Anna Korzec, Andrzej Korzec, Henryk Lasko, Karol Karwowski, Edward Kociański, Piotr Rędziniak, Maksymilian Starzec i Janusz Skowron (kurator wystawy).