Biblioteka została założona w marcu 1959 roku. Początkowo mieściła się w Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej (Dom Strażaka). W roku założenia biblioteka liczyła 246 woluminów i 145 czytelników. W 1975 roku biblioteka została przeniesiona do nowego budynku Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej. Przez 25 lat mieściła się w dwóch małych pomieszczeniach. 26.05.2000r otwarto nowy lokal biblioteczny. Od roku 2012 biblioteka kontynuuje swą działalność, w nowym lokalu mieszczącym się w Budynku Wielofunkcyjnym w Kupnie (Biblioteka mieści się w wyremontowanej starej szkole z okresu galicyjskiego) Obecnie z biblioteki korzysta 200 czytelników (na koniec roku 2024). Biblioteka wzbogaciła sie w ciągu minionego roku o 418 nowych książek.
Obecnie księgozbiór liczy 9694 woluminów. Można wśród nich znaleźć literaturę piękną dla dorosłych, dzieci i młodzieży, a także literaturę popularno- naukową.
Użytkownicy biblioteki oprócz różnorodnego księgozbioru mają do dyspozycji dwa stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do Internetu.
Dodatkowo można skorzystać z usługi ksero, drukarki, skanera oraz faksu.
Końcem 2022 roku biblioteka wzbogaciła swoją ofertę o gry planszowe, które można wypożyczyć do domu. Oferta gier stale się poszerza.
Czytelnicy mogą również na miejscu przeglądać czasopisma: „Ziemia Kolbuszowska”, Przegląd Kolbuszowski”.
Biblioteka organizuje też lekcje biblioteczne dla najmłodszych, głośne czytania bajek i opowiadań, a także zajęcia plastyczne, edukacyjne i sportowe.
Zbiory
Liczba książek: 9694 (na koniec roku 2024)
Lit.piekna: 4381
Lit. dla dzieci i młodzieży: 4025
Lit.popularnonaukowa:1288
Bibliotekarka: Bernadeta Filipowicz
Adres: Kupno 363, 36-145 Widełka
Telefon: (17) 74 46 060
Podczas ferii zimowych biblioteka szczególnie ożyła, moc spotkań z dziećmi i nie tylko, dała nam super okazję do wspólnej zabawy. Ferie rozpoczeliśmy od cyklu zajęć plastycznych dla dzieci, które zawsze cieszą popularnością, nastepnie świętowaliśmy dzień języka ojczystego dając nie zły wycisk naszemu aparatowi mowy. Gościliśmy w bibliotece przedszkolaki z naszego miejscowego przedszkola, dziekujemy bardzo za współpracę. Znaczącym wydarzeniem, były pierwsze warsztaty Rummikub w filii biblioteki w Kupnie, łacznie odbyły się dwa spotkania na których mieliśmy okazję szlifować nasze umiejętności. Dziękujęmy za mile spędzony czas.