Od wielu lat biblioteka pozyskuje środki z różnych organizacji pomocowych. Najwięcej środków pozyskano z grantów Unii Europejskiej oraz dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W 2023 roku Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej realizuje projekt zatytułowany "Literatura bawi w mieście nad Nilem", który wesprze bibliotekę w promowaniu wartościowych form czytelnictwa i ułatwi mieszkańcom dotarcie do szerokiej oferty nowości wydawniczych. Działania, jakie są zaplanowane, będą także utrwalać naszą tożsamość kulturową i narodową poprzez odniesienie do obchodów 230. rocznicy urodzin Aleksandra Fredry i 100. rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej.
Wyznaczone cele zrealizujemy poprzez działania: Gra miejska "Krokodyla daj mi luby!", Międzypokoleniowy maraton czytania "Bajek" Aleksandra Fredry "Czytaj książki będziesz wielki", konkurs plastyczny dla rodzin "Takiej bajki nie ma nikt!", „Stacja Literatura w Pociągu do Czytania” - kiermasz książek, "Polecajki - młody czytelnik w gąszczu nowości wydawniczych" - spotkanie z krytykiem literackim oraz 4 spotkania autorskie. Podsumowaniem tych działań będzie Piknik rodzinny "Książka jest dobra na wszystko".
Całkowity przewidywany koszt realizacji zadania wynosi 24 851 zł.
![]() |
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury” |
W 2023 roku Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej realizuje zadanie „Digitalizacja oraz udostępnienie starych druków z biblioteki Parafii Kolegiackiej w Kolbuszowej” w ramach Programu Rządowego Kultura Cyfrowa ze środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Całkowity koszt zadania wynosi 36,485 zł.
Zasób planowany do opracowania, digitalizacji i udostępnienia stanowi 38 wolumenów (zawierających 112 tytuły) starych druków wydanych w latach 1626-1700 w europejskich oficynach drukarskich. Pod względem treści zasób można podzielić na dzieła o treści religijnej, kazania takich autorów jak między innymi: Joannes de Verdena (ca 1400-1437), Diego Niseno (?-1656), Juan de Mata (?-1640), Piotr Stanisław Dunin (1635-1704), Franciszek Elert, Walerian Gutowski (?-1683), Jacek Liberiusz (1599-1673), Aleksander Lorencowicz (1605-1675), Tomasz Młodzianowski (1622-1686), Franciszek Rychłowski (ca 1611-1673), Antoni Stefanowicz (ca 1618-1679), Szymon Starowolski (1588-1656), egzemplarz Katechizmu trydenckiego w tłumaczeniu na język polski z 1643 r. jak również wydane drukiem ustalenia Synodu arcybiskupa Macieja Łubieńskiego w Warszawie w 1643 r. O wiele skromniejsza pod względem ilości grupa to literatura z takich dziedzin jak teologia: "Explanatio Decalogi" Stanisława Makowskiego (ca 1612-1683), "Iesus Passus" Kaspra Drużbickiego (1590-1662) ; historia i hagiografia: Cesare Baronio (1538-1607), Roczne dzieje kościelne w wydaniu z 1695 r., "Księgi duchowne świętej Matki Teresy od Pana Jezusa ", "Żywoty Ojców" w tłumaczeniu ks. Sebastiana Piskorskiego ; geografia Athanasius Kircher (1602-1680), "Mundus Subterraneus" w bogato ilustrowanym wydaniu z 1668 r. Charakteryzując bogatą proweniencje typograficzną księgozbioru należy podkreślić, iż omawiane stare druki opuściły prasy drukarskie oficyn wydawniczych prosperujących w Polsce XVII w. na terenie Kalisza, Krakowa, Lublina, Poznania, Torunia, Wilna oraz Warszawy. Nie brak również dzieł powstałych w zagranicznych ośrodkach wydawniczych takich jak: Amsterdam, Antwerpia, Norymberga, Kolonia, Praga, Wenecja. Zasób stanowi integralną część historii kolbuszowskiej parafii i miasta. Z racji zapisów własnościowych stare druki stanowią unikalne źródło do badań nad biografiami ich dawnych właścicieli oraz rekonstrukcją księgozbiorów bibliotek kościelnych i prywatnych. Stanowi również ważny ślad po działalności dawnych oficyn drukarskich.
Czytanie książek łatwiejsze dla osób niepełnosprawnych dzięki nowej usłudze w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kolbuszowej.
Miło jest nam poinformować, że Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej przystąpiła do projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób z dysfunkcją wzroku – Edycja 2022” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca. Projekt jest dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.