Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej
+48 608 608 608
e-mail: biblioteka@kolbuszowa.pl
www: biblioteka.kolbuszowa.pl
Data wydruku: 2024-11-24 06:00:13

Werynia

 Werynia

Biblioteka mieści się w budynku Wiejskiego Domu Kultury zajmując lokal o powierzchni użytkowej 62 m2.

Zbiory

Liczba książek: 10562 woluminów (stan na dzień 31.12.2023)

Lit. piękna dla dorosłych: 4328

Lit. dla dzieci i młodzieży: 3926

Lit. popularno-naukowa: 2308



Czytelnicy na miejscu mogą przeglądać czasopisma tj. "Przegląd Kolbuszowski", "Ziemia Kolbuszowska"
W bibliotece istnieje możliwość skorzystania z dwóch stanowisk komputerowych z bezpłatnym dostępem do Internetu.
Oferujemy także usługi ksero, skan oraz wydruk.

Od 2012 r. w bibliotece działa Dyskusyjny Klub Książki. Ponad to organizowane są lekcje biblioteczne, zajęcia plastyczne, techniczne, manualne i literackie jak również cykliczne zajęcia dla Przedszkolaków – Głośne czytanie. Biblioteka organizuje również zajęcia z cyklu "Ferie w bibliotece" oraz "Wakacje w bibliotece". 
Od maja 2024 roku W Filiach w Bukowcu i Weryni MiPBP  w Kolbuszowej rozpoczęto realizację projektu w ramach konkursu Akademii Kreatywności 2024 o nazwie „Bądź pracowity i mądry jak pszczoła! Razem z biblioteką kreatywnie poznawaj świat przyrody”.

Biblioteka współpracuje z Publicznym Przedszkolem w Weryni, Szkołą Podstawową im. kpt. Józefa Batorego w Weryni,
Zespołem Szkół Agrotechniczno-Ekonomicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Weryni oraz Kołem Gospodyń Wiejskich w Weryni.


Serdecznie zapraszamy do biblioteki. Czekają na Was zawsze świetne książki oraz miła atmosfera.



 Zobacz katalog online filii w Weryni


 Dane teleadresowe


 Bibliotekarka: Maria Styczyńska
 Adres: Werynia 98, 36-100 Kolbuszowa
 Telefon: (17) 22 71 823

 Godziny Otwarcia

  • poniedziałek, czwartek, piątek: 800- 1600
  • wtorek, środa: 1000- 1800


 Najnowsze informacje z filii w Weryni:

Warsztaty pszczelarskie "Ostatnia nadzieja na miód" - Filia Werynia

Dnia 25 czerwca w bibliotece w Weryni odbyły się warsztaty „Ostatnia nadzieja na miód” w ramach konkursu Akademia Kreatywności 2024 "Bądź pracowity i mądry jak pszczoła! Razem z biblioteką kreatywnie poznawaj świat przyrody" dofinansowany przez Regionalną Fundację Rozwoju Serce.

Miód kojarzy nam się z zapachem lata, kwiatami i ciepłem, które możemy zamknąć w słoiku. Miód leczy, daje odporność i smakuje wyśmienicie. Jest miód spadziowy, gryczany, lipowy, wielkokwiatowy, mieszany. Na pewno musi być słodki. Zastosowań miodu jest ogrom. Można go wykorzystywać na wiele sposobów m. in z miodu są wyrabiane leki, kremy. Miód możemy dodać do herbaty lub wody.

Zajęcia grupowe poprowadził dla dzieci w tym dniu czynny Pszczelarz p. Bogdan należący do Rejonowego Koła Pszczelarzy w Rzeszowie. Opowiedział on o życiu, rozwoju i pracy pszczół. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się, skąd w ulu bierze się wosk, miód i w jaki sposób pszczelarz go pozyskuje i do czego służą takie tajemnicze sprzęty jak podkurzacz czy podkarmiaczka. W ramach zajęć każde dziecko wykonało ramkę oraz świeczkę z węzy pszczelej korzystając z własnej kreatywności oraz

Podczas warsztatów pszczelarz zaprezentował ul pszczeli, jego wnętrze, opowiedział o życiu i rozwoju rodziny pszczelej. Został również zaprezentowany strój ochronny do pracy przy pszczołach, który uczestnicy spotkania mogli przymierzyć. Dzieci dowiedziały się co to jest wosk, propolis i pierzga.

Podczas zajęć dzieci obserwowały żywe pszczoły, które pod nadzorem Pszczelarza mogły pooglądać z bliskiej odległości a nawet poczuć jej łaskotanie na ręce. Uczestnicy dowiedzieli się jak wygląda podział ról i organizacja życia w pszczelej rodzinie. Poznali zasady bezpiecznego kontaktu z owadami oraz nauczyły się odróżniać pszczołę od osy.

Słodka niespodzianka czekała na zakończenie warsztatów. Degustacja pysznego miodu prosto z pasieki cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Kulminacyjnym punktem spotkania było zamykanie w bańce. Była to ciekawa atrakcja, która zaskoczyła dzieci.  Każdy z uczestników mógł oglądać otoczenie ze środka mydlanej bańki. Całej zabawie towarzyszyło wiele pozytywnych emocji i dużo radości. Dzieci mogły poczuć się jak pszczoły w kokonie.

Dziękujemy p. Bogdanowi za wspaniałą wizytę, poświęcony nam czas oraz przekazanie swojej wiedzy i doświadczenia oraz przeprowadzenie ciekawych zajęć. To był niesamowity dzień pełen nauki i zabawy.