Dzieje biblioteki w Bukowcu sięgają 1957 r. Wtedy to w Domatkowie utworzono Gromadzką Bibliotekę Publiczną z Punktem w Bukowcu. Następnie w lipcu 1973 roku Biblioteka została przeniesiona do Bukowca i umieszczona w budynku Agronomówki. W październiku 2001 roku na potrzeby Biblioteki zaadoptowano pomieszczenia w budynku Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów.
Filia dysponuje bogatym i stale aktualizowanym księgozbiorem liczącym aktualnie 9 497 woluminów. W ofercie biblioteki znajduje się m.in. literatura piękna, popularnonaukowa, publikacje o regionie oraz szeroki wachlarz pozycji książkowych dla dzieci i młodzieży. Do dyspozycji czytelników są również czasopisma "Przegląd Kolbuszowski" oraz "Ziemia Kolbuszowska". Czytelnicy mogą korzystać z katalogu on-line, który umożliwia elektroniczną rezerwację wybranych książek.
Stan księgozbioru na koniec 2023 roku: 9 497
Literatura piękna dla dorosłych: 4 119
Literatura dla dzieci i młodzieży: 3 549
Literatura popularno-naukowa: 1 829
Filia bierze aktywny udział w prowadzeniu działalności kulturalnej oraz edukacyjnej. Z myślą o dzieciach i młodzieży organizowane są zajęcia literackie, edukacyjne oraz artystyczne, a także cykliczne zajęcia podczas wakacji oraz ferii zimowych. Końcem 2022 roku biblioteka wzbogaciła swoją ofertę o gry planszowe, które można wypożyczyć do domu. Oferta gier stale się poszerza. Od 2012 r. w bibliotece rozpoczął działalność Dyskusyjny Klub Książki. Ideą tych spotkań jest przede wszystkim miłe spędzenie wolnego czasu i dyskusja nad przeczytanymi książkami.
ZAPRASZAMY
Bibliotekarka: Ewa Cieśla
Adres: Bukowiec 37, 36-100 Kolbuszowa
Telefon: (17) 22 70 053
Godziny Otwarcia
W Bibliotece w Weryni odbyło się już ostatnie spotkanie w ramach projektu „Bądź pracowity jak pszczoła! Razem z biblioteką kreatywnie poznawaj świat przyrody”.
Projekt realizowała MiPBP w Kolbuszowej (Filia Werynia wraz z Filią Bukowiec). Na realizację projektu biblioteka uzyskała dofinansowanie w ramach konkursu „Akademia Kreatywności 2024” ze środków Regionalnej Fundacji Rozwoju „SERCE”.
Wszyscy uczestnicy na początku spotkania wykonali pracę plastyczną w postaci pszczółkowych opasek. Później zostało już tylko wesołe świętowanie. Podczas zabawy Zgaduj – zgadula można było sprawdzić swoją wiedzę na temat pszczelarstwa. Powstały również piękne rysunki ukazujące świat pszczół wykonane na chuście animacyjnej.
Zwieńczeniem spotkania było wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz drobnych upominków wszystkim uczestnikom oraz słodki poczęstunek.
Był to czas integracji i świetnej zabawy. W trakcie wszystkich spotkań mieliśmy możliwość przenieść się w świat pszczół. Zdobyliśmy fachową wiedzę dzięki warsztatom z profesjonalnym pszczelarzem. Budowaliśmy Hotele dla pszczół. Powstały piękne balonowe pszczółki oraz relaksowaliśmy się za pomocą bajki terapeutycznej.
Wszystkim uczestnikom projektu dziękujemy za to, że razem z biblioteką zechcieli poznawać świat przyrody.