Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej
+48 608 608 608
e-mail: biblioteka@kolbuszowa.pl
www: biblioteka.kolbuszowa.pl
Data wydruku: 2024-03-28 23:47:37

Relacje

Obchody 80. Rocznicy Bitwy pod Kolbuszową

9 września 2019 roku w Oddziale Edukacji Kulturalnej i Regionalnej, Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej, otwarto wystawę zatytułowaną "Kolbuszowski wrzesień 1939 r.". Wystawa wpisała się w obchody 80. Rocznicy Bitwy pod Kolbuszową, do jakiej doszło w dniach 8-9 września 1939 roku. Tego dnia  w bitwie  o  Kolbuszową z zagonami  II niemieckiej dywizji pancernej starły  się: Batalion  "Wołożyn"   z  I Brygady Górskiego  Korpusu  Ochrony Pogranicza  kpt.  Piotra  Tymkiewicza  i  IV  Batalion  Forteczny z Krakowa,  dowodzony  przez por. Andrzeja  Krawca.

W bitwie tej zginęło ponad stu żołnierzy oraz około 30 cywilów. Żołnierze spoczywają we wspólnej mogile na kolbuszowskim cmentarzu parafialnym, w większości bezimiennie. Z nazwiska znanych jest jedynie 40 osób. Wśród nich znajduje się Kazimierz Kulig z Chrzanowa, stąd też udział delegacji z tej miejscowości w otwarciu wystawy oraz oficjalnych uroczystościach odbywających się w Zespole Szkół Technicznych w Kolbuszowej i kolbuszowskim cmentarzu W skład delegacji weszli: Renata Babiarz z domu Matya - wnuczka Kazimierza Kuliga, Anna Siewiorek - Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, Roman Madejski - Radny Rady Miejskiej w Chrzanowie, Małgorzata Zbroszczyk - kierownik Działu Informacji Regionalnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie oraz Agnieszka Bąk - pracownik Biura Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Chrzanowie. W otwarciu wystawy uczestniczyli również: Zbigniew Chmielowiec - poseł RP, Józef Kardyś – Starosta Kolbuszowski, Jan Zuba Burmistrz Kolbuszowej, Ewa Draus - Radna Województwa Podkarpackiego, Lucjan Szumierz – proboszcz Parafii pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej, liczni samorządowcy, członkowie RTK w Kolbuszowej i młodzież z miejscowego Liceum Ogólnokształcącego.  Wystawę opracował i przygotował Grzegorz Mazan we współpracy z Andrzejem Wesołowskim.

Oficjalnym uroczystościom towarzyszyła asysta honorowa Wojska Polskiego w postaci orkiestry wojskowej oraz plutonu żołnierzy, którzy oddali salwę honorową upamiętniającą poległych we wrześniu 1939 roku osób. Modlitwę za zmarłych odprawił ks. Lucjan Szumierz, a poszczególne delegacje złożyły kwiaty.

Wszystkich chętnych do zapoznania się z wystawą zapraszamy do Oddziału Edukacji Kulturalnej i Regionalnej, ul. Piekarska 17, Skwer Regionalistów w godzinach otwarcia placówki. Wystawę będzie można zwiedzać do końca października. Grupy zorganizowane, które będą chciały być oprowadzone, prosimy o wcześniejsze umówienie się telefonicznie.

Relacja Chrzanowskiej Telewizji Lokalnej przekazana za pośrednictwem MBP w Chrzanowie:

https://www.facebook.com/chrzanowskaTV/videos/2327653827499662/UzpfSTEwMDAwMDk3Mzc1OTUxMDozMDQwNTA4MDAyNjU4Mjk1/