Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej
+48 608 608 608
e-mail: biblioteka@kolbuszowa.pl
www: biblioteka.kolbuszowa.pl
Data wydruku: 2019-03-23 18:16:44

Relacje

Hupka w Niwiskach

Równolegle z widowiskiem historycznym „Od Austro-Węgier do Polski Niepodległej : rok 1918 w Kolbuszowej” 10 czerwca doszło do wizyty dra Jana Hupki (1866-1952) w jego posiadłości w Niwiskach.

Wizyta byłego właściciela Niwisk, doktora praw UJ, zasłużonego dla Polski polityka i publicysty, długoletniego marszałka powiatu kolbuszowskiego, posła na Sejm Krajowy we Lwowie, członka Państwowej Rady Rolnej w Wiedniu oraz twórcy Powiatowego Komitetu Narodowego w Kolbuszowej Jana Hupki, miała związek z otwarciem wystawy „Jan Hupka (1867-1952) – życie i dzieło”. Wystawa została przygotowana przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Kolbuszowej we współpracy z ks. Antonim Więchem, dzięki pozyskaniu dotacji finansowej z Programu „Niepodległa”.

Hupka, a właściwie odtwarzający tę rolę Wojciech Kwiatkowski, aktor  teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, wyraził podziw dla władz gminy Niwiska, za doskonałe odnowienie jego pałacu, przywitał zebranych gości i otworzył wystawę. Po nim gości przywitała Elżbieta Wróbel, wójt Gminy Niwiska, a dyrektor MiPBP w Kolbuszowej Andrzej Jagodziński oprowadził ich po wystawie. Obecnie wystawę można oglądać dalej w dworze Hupki w Niwiskach.

Po południu Jan Hupka ponownie pojawił się w Niwiskach, aby uczestniczyć w Koncercie pieśni patriotycznych „Od Austro-Węgier do Niepodległej”, w wykonaniu chóru i orkiestry Szkoły Muzycznej I stopnia w Niwiskach. Dyrygował Kamil Pezda, a solistami byli Maria Miś i Krystian Tęczar.

Logo Niepodległa

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.