Od wielu lat biblioteka pozyskuje środki z różnych organizacji pomocowych. Najwięcej środków pozyskano z grantów Uni Europejskiej oraz dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Największym projektem zrealizowanym była "Rozbudowa i nadbudowa budynku Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej" ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 3.1 Obszary wiejskie Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
W 2023 roku Biblioteka realizuje projekt zatytułowany „Kolbuszowianie w Powstaniu Styczniowym”, dofinansowanemu ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.
Całkowity koszt realizacji zadania wynosi 11 900,00 zł. Biuro „Niepodległa” dofinansowało zadanie w kwocie 10 000,00 zł a resztę kwoty stanowią środki własne biblioteki.
Celem projektu jest uczczenie 160. Rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego oraz wskazanie jak dużą rolę odegrało ono w procesie odzyskiwania przez Polskę niepodległości.
Zostanie również ukazany wkład przedstawicieli lokalnej społeczności, którzy wzięli bezpośredni udział w powstaniu, a których szczątki spoczywają na cmentarzu parafialnym w Kolbuszowej. Szczególna uwaga będzie poświęcona osobie ks. Ludwika Ruczki zwanemu „Ojcem Sybiraków”. Będąc ówcześnie proboszczem w Kolbuszowej oraz posłem Sejmu Krajowego Galicji, później austriackiej Rady Państwa w Wiedniu, przyczynił się do organizowania zbiórek pomocy dla zesłanych w głąb Rosji powstańców, wyszukiwania ich pobytu i ułatwiania rodzinom przesyłania im paczek. Zabiegał także o zwolnienie ich z niewoli. Ksiądz L. Ruczka spoczywa na cmentarzu w Kolbuszowej.