STRONA GŁÓWNA

Godziny Otwarcia
Jednostki
Filie
więcej...
Cmolas ; Dzikowiec
Niwiska ; Majdan
Raniżów

System MAK+
Bibliografia Powiatu Kolb.
Dokumenty Życia Społecznego
Stare Druki

Informacje
Nowości książkowe
Biblioteka na Facebooku
KolBibTV
Kolb. Biblioteka Cyfrowa
Czasopisma regionalne
Księgarnia "Pegaz"
więcej...
Strony instytucji regionalnych
Strony o regionie
Strony bibliotek


Camino de Santiago PDF Drukuj
Informacje - Kolbuszowa
Czwartek, 16 Listopad 2017 08:28

15 listopada 2017 roku w kolbuszowskiej bibliotece odbyło się spotkanie XXI Kolbuszowskiego Klubu Historyka. Autorem spotkania był Mirosław Kaczmarczyk, który podzielił się swoimi wrażeniami z przejścia Drogi św. Jakuba, nazywanej po hiszpańsku Camino de Santiago.


Jest to szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej, według przekonań pielgrzymów, znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków. Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów, i żółtymi strzałkami.

Mirosław Kaczmarczyk wyruszył na szlak ze znajomym, który mieszka w USA z Sanktuarium w Lourdes. Pewnym utrudnieniem w pokonywaniu prawie tysiąc kilometrowego szlaku okazał się samochód, którym przyjechali, więc choć wyruszyli we dwóch, sam szlak - skokowo - pokonywali oddzielnie.

Opowiadając o uczuciu wolności i medytacji, która mu towarzyszyła na szlaku, wspomniał również o refleksji, która przyszła już po powrocie do domu, związanej z pewnym niebezpieczeństwem grożącym pielgrzymom, samotnie pokonującym - w 40 stopniowym upale - górskie odcinki szlaku przez Pireneje. Każdy pokonujący wyludnione bezdroża jest zdany tylko na siebie i oczywiście opiekę Św. Jakuba.

Na zakończenie spotkania, autor podarował goszczącej go bibliotece muszlę Św. Jakuba, która towarzyszyła mu na szlaku oraz zapowiedział chęć ponownej wędrówki do Santiago de Compostela, tym razem szlakiem wiodącym z Portugalii.